Wyprawa na Kazbek

kazbekGruzja kojarzy się głównie z terenem górzystym, w szczególności z pasmem Kaukaz. Jest to skojarzenie jak najbardziej słuszne, ponieważ tereny górskie zajmują aż 1/3 powierzchni tego pięknego kraju. Jednym z głównych celów wypraw w te rejony jest trzeci pod względem wysokości szczyt Kaukazu – Kazbek, który liczy sobie ponad 5000 metrów nad poziomem morza. Według gruzińskiej legendy Amirani to właśnie tutaj przywiązany zostać miał Prometeusz.

Uśpiony wulkan

Mieszący się na granicy gruzińsko-rosyjskiej Kazbek jest wygasłym wulkanem. Jednak nie należy się go bać, ponieważ ostania erupcja miała miejsce ponad 6000 lat temu. Na północnych stokach gór po dzień dzisiejszy znajdziemy pozostałości jego działalności wulkanicznej w postaci wyziewów gorących gazów. Na jednym ze stoków znajduje się była stacja meteorologiczna zmieniająca się w sezonie w schronisko dla alpinistów. Droga do dawnej stacji prowadzi przez Gergeti, czyli jeden z kaukaskich lodowców, i jest bardzo niebezpieczna ze względu na szczeliny.

Zdobywanie szczytu

Kazbek pierwszy raz został zdobyty w drugiej połowie XIX wieku. Jest bardziej wymagającym szczytem niż Elbrus, ponieważ musimy uważać tu na wspominane wcześniej szczeliny oraz spadające kamienie. Jednak większość trasy jest raczej łagodna. Wyprawę na szczyt warto zacząć z miejscowości Kazbegi. Ze stolicy Gruzji, cyzli Tbilisi, dostaniemy się tam autobusem, marszrutką lub po prostu taksówką. Największego miasto tego kraju usytuowanego nad Morzem Czarnym oczywiście także warto zobaczyć.

Gruzja zachwyci nas swoją różnorodności, jeżeli mamy więcej czasu koniecznie odwiedźmy też wspaniałe wybrzeże Morza Czarnego. Warto spróbować także kontaktu z miejscową ludnością, która z reguły przyjaźnie nastawiona jest do turystów. No i oczywiście nie zapomnijmy skosztować gruzińskiego wina.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s