elbrus

Wyprawa na Elbrus!

Ten znajdujący się na terenie Rosji szczyt zwany jest Górą Światła lub Szczęścia. Mierzy on 5642 metry nad poziomem morza i stanowi najwyższy punkt pasma górskiego Kaukaz. Położony w Kabardo-Bałkarii szczyt jest wygasłem wulkanem. Elementem charakteryzującym Elbrus są jego dwa wierzchołki oddzielone przełęczą.

Wspinaczka na górę jest stosunkowa łatwa, aczkolwiek należy pamiętać, że na takiej wysokości dochodzi do częstych i gwałtownych zmian pogody. Szczególnie niebezpieczne mogą być szybkie wahania temperatury i porywisty wiatr. Może zaskoczyć nas również bardzo intensywna i gęsta mgła. Jak już wspomniano – droga na szczyt jest technicznie łatwa – należy zaopatrzyć się jedynie w kijki i raki. Przy odrobinie szczęścia, czyli przy dobrej słonecznej pogodzie, ze szczytu można dojrzeć nawet morze czarne. Elbrus stanowi świetne miejsce na rozpoczęcie przygody ze wspinaczką górską. Wejście na ten szczyt może być wartościowym treningiem przed bardziej wymagającymi górami, takimi jak Andy lub Himalaje. Przez część alpinistów najwyższy szczyt Rosji uznawany jest jednocześnie za najwyżej położony punkt Europy, więc jego zdobycie wymagane jest, aby można było pochwalić się zaliczeniem wejść na wszystkie punkty składające się na koronę ziemi.

Po zakończeniu wyprawy świetnym pomysłem będzie odwiedzenie pobliskiej Gruzji, w szczególności jej stolicy – Tbilisi. Miasto to słynie z ogromnej ilości zabytków, przyjaznych i bardzo gościnnych mieszkańców oraz wspaniałej historii, z którą koniecznie trzeba się zapoznać. Najlepiej przed wyjazdem, aby można było w pełni zrozumieć kulturę gruzińską. Z Tbilisi można udać się jeszcze dalej na południe, aż do granicy z Azerbejdżanem, aby zobaczyć wspaniały kompleks monastyrów w Dawit Garedża. Warto kiedyś wybrać się na dłuższą wycieczkę, aby zobaczyć całą Gruzję. Około 14 dni wystarczy, by zobaczyć najważniejsze i najciekawsze miejsca w tym jakże malowniczym kraju położonym na styku kultur i wierzeń.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s