wyjście na elbrus

Rozpocznij przygodę z górami wyprawą na Elbrus1

Elbrus zwany inaczej „Górą Światła” jest najwyższym szczytem Rosji i jednocześnie Kaukazu. Jest on atrakcyjnym rejonem turystycznym zwłaszcza dla początkujących górołazów.

Szlak prowadzący na Elbrus jest średniego stopnia trudności i nawet osoby początkujące dadzą sobie z nim radę. Jedynie to muszą być przygotowane kondycyjne oraz na przemierzanie dużych wysokości.

W Polsce istnieje kilka firm, które organizują wejścia na Elbrus, a sam wyjazd wygląda następująco.

Początkowo udajemy się z Warszawy do Moskwy samolotem, gdzie następuje przesiadka i kolejny lot do Mineralnych Wód. Stamtąd drogą autobusową wycieczka przemieszcza się do stacji Azal, która znajduje się u podnóża kolejki linowej. Stamtąd przygoda z górami Kaukazu zaczyna się od kilku wejść aklimatyzacyjnych na pobliskie szczyty- Czeget 3400m n.p.m. oraz do pobliskiego obserwatorium astronomicznego. Po aklimatyzacji następuje wejście (lub wjazd kolejką linową, o ile działa) do stacji Garabaszi z noclegami w pobliskich „Beczkach”, stamtąd droga prowadzi do Skał Pastuchowa. Jeśli aura jest sprzyjająca wejście na szczyt możliwe jest w szóstym, a nawet piątym dniu wycieczki. Pozostałe dni poświęcane są na zwiedzanie okolicznych dolin.

Największe zalety jakie niesie ze sobą wejście na Elbrus to podejście nie sprawiające trudności technicznych. Natomiast sporą przeszkodą jest kapryśność pogody w okolicy szczytu, która potrafi zmienić się błyskawicznie i zaskoczyć wycieczkę. Dlatego wyjście jest zawsze planowane w taki sposób by odbywało się przy najlepszych możliwych warunkach pogodowych.

Jeśli Twoją ambicją jest zdobywanie wysokich szczytów lub marzy Ci się wyjście na ponad 5000 metrów, to Elbrus jest idealnym szczytem do rozpoczęcia przygody z największymi szczytami świata.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s