wejście na elbrus

10 ciekawostek o Elbrusie

Położony na terenie Rosji Elbrus jest najwyższym szczytem Kaukazu. Przy dobrej pogodzie i odpowiednim przygotowaniu kondycyjnym wejście na Elbrus jest stosunkowo łatwe technicznie, dlatego szczyt ten jest popularnym celem wypraw. Mimo swojej dostępności góra ta kryje wiele tajemnic i ciekawostek. Czy wiedzieliście, że…

  1. Elbrus jest wygasłym wulkanem, który prawie w całości pokryty jest wiecznym śniegiem.
  2. Nazwa „Elbrus” prawdopodobnie pochodzi z języka perskiego i oznacza „błyszczący”. Szczyt przez miejscowych nazywany jest także Gorą Szczęścia, Górą Światła, Władcą Wichrów a także ze względu na kształt obydwu wierzchołków… Piersiami Dziewicy.
  3. Przez wielu wspinaczy górskich to Elbrus a nie Mont Blanc uważany jest za najwyższy szczyt Europy.
  4. Różnica wysokości pomiędzy Elbrusem a sąsiednimi szczytami wynosi około 1,5 km. To dlatego na górze często wieją silne wiatry, a pogoda jest bardzo nieprzewidywalna.
  5. Ostatni wybuch miał miejsce blisko 2 tysiące lat temu , lecz działalność post-wulkaniczna jest wciąż notowana. W rejonie masywu Elbrusa zdarzają się wyrzuty gazów, szczególnie w rejonie skał Pastuchowa. Miejsca te są dość dobrze widoczne zimą gdy podgrzane gazy drążą w śniegu jamy.
  6. Wokół Elbrusa napotkać można liczne termalne źródła mineralne. Temperatura wody wynosi około 21 stopni.
  7. Oglądając Elbrus od strony południowej, z której najczęściej jest zdobywany i przedstawiany na fotografiach można odnieść wrażenie, że wyższy jest wierzchołek wschodni, co w rzeczywistości jest tylko złudzeniem optycznym.
  8. W czasie II Wojny Światowej Elbrus przez chwilę był najwyższym szczytem III Rzeszy. Wówczas na zachodnim wierzchołku powiewały nazistowskie flagi.
  9. W 2011 roku w rejonie Elbrusa miał miejsce atak terrorystyczny. Na wysokości 3470 m n.p.m. grupa Dżamaat Bakdański kierowana przez Kazbeka Taszujewa wysadziła jeden ze słupów nośnych kolejki, w wyniku czego 30 z 45 wagoników spadło na ziemię. Według oficjalnych informacji podanych przez rosyjską milicję nikomu nic się nie stało.
  10. Jeśli planujecie wejście na Elbrus warto wspomnieć, że od października 2013 na wysokości 3 912 m n.p.m. możliwy jest nocleg w ekologicznym hotelu LEAPrus3912. Hotel wykorzystuje rozwiązania zapewniające oszczędne zużycie energii i posiada nowoczesne systemy ogrzewania, pozyskiwania wody ze śniegu i utylizacji ścieków pozwalające zminimalizować ich negatywny wpływ na środowisko.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s