wyprawa do peru

Pogoda i klimat w Peru

Wiele osób wybierających się na wyprawę do Peru szuka informacji o tym, jakiej pogody można spodziewać się w poszczególnych miesiącach. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż klimat Peru jest tak zróżnicowany jak jego krajobrazy. Na większości obszarów występuje klimat równikowy: suchy górski w rejonach Andów i wybitnie wilgotny w Amazonii, lecz zimny Prąd Peruwiański sprawia, że w pasie wybrzeża pogoda może być skrajnie różna. Zasadniczo Peru można podzielić na trzy krainy geograficzne: Costa – wybrzeże, Sierra – góry oraz Selva – dżungla. Tak duża różnorodność sprawia, że wyprawa do Peru jest doświadczeniem niezwykłym, podczas którego poznajemy ten piękny kraj z kilku różnych perspektyw.

Costa, czyli wybrzeże

Wąski pas nizinny, który ciągnie się wzdłuż wybrzeża często nawiedzany jest przez trzęsienia ziemi. Panuje tu klimat suchy, a miejscami nawet pustynny i półpustynny. Charakteryzuje się on znikomą ilością opadów i średnimi temperaturami 19-21’C latem i 15-17’C zimą.

wyprawa do peru lima

Costa zamieszkiwana jest przez większość ludności Peru, chociaż stanowi zaledwie 12% powierzchni tego rozległego kraju. Najgęściej zaludnionym miastem jest Lima, stolica Peru, w którą zamieszkuje ponad 8 milionów osób. Populacja przyrasta gwałtownie i w niekontrolowany sposób, więc wszelkie dane mają charakter jedynie szacunkowy. Ocenia się, że połowa mieszkańców zamieszkuje dzielnice nędzy i slumsy ciągnące się wzdłuż wybrzeża. Jest to poważny problem, z którym muszą się zmagać władze kraju.

Wracając do klimatu Peru, charakterystycznym zjawiskiem występującym na wybrzeżu jest tzw. mgła zwana „garua”, która związana jest z Prądem Peruwiańskim. Garua tworzy surowy, zimny klimat, który może trwać nawet przez kilka tygodni w czasie zimy. Płynący wzdłuż wybrzeży zimny Prąd Peruwiański ma także swoje zalety. Zapewnia on mieszkańcom tych terenów obfitość ryb morskich, które są ważnym składnikiem tutejszej diety.

Sierra, czyli góry

wyprawa do peru andySierra to region w Andach, na który składają się wyższa Korydyliera Zachodnia, z pasmem Kordyliery Białej, niższa Kordyliera Wschodnia oraz Puna, śródgórska wyżyna dzielące te pasma górskie. Średnia temperatura wynosi tu około 19-23’C latem i 5-10’C zimą, a opady roczne wynoszą od 800 do 900 mm. Warto przy tym wspomnieć, że większość opadów przypada na okres od października do kwietnia.

Największym miastem tego regionu jest położone na wysokości 2339 m n.p.m. u podnóża czynnego wulkanu El Misti Arequipa. Inne ważne miasto regionu, które odwiedzane jest licznie przez turystów decydujących się na wyprawę do Peru jest Cuzco, dawna stolica państwa Inków.

Selva, czyli dżungla

wyprawa do peru amazoniaSelva to region o gorącym i wilgotnym klimacie charakterystycznym dla strefy równikowej. Znajduje się we wschodniej części Peru, gdzie przeważającą część terenu zajmuje wilgotny las równikowy. Średnie temperatury występujące na tym obszarze wahają się od 20 do 35’C, a opady roczne wynoszą 2000 mm. Ciekawostką jest, że selva zajmuje 2/3 powierzchni, lecz zamieszkiwana jest zaledwie przez kilkanaście procent ludności kraju.

Podczas gdy na obszarze większości państw panuje podobny klimat, wyprawa do Peru jest niesamowitą okazją do tego, żeby na własne oczy przekonać się jak różnorodny jest to kraj. Suche, pustynne wybrzeże, ośnieżone szczyty Andów, czy wreszcie wilgotna, równikowa dżungla – wszystko to można zobaczyć podczas jednej wyprawy do Peru.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s